رادیوهای اسپرانتو-رادیو واتیکان

رادیوهای اسپرانتو-رادیو واتیکان

در ادامه ی معرفی رادیوهای اسپرانتو زبان نوبت به معرفی رادیو واتیکان رسیده است.

در واقع با معرفی رادیو واتیکان ؛ پرونده ی رادیوهای اسپرانتو زبانی که بر روی امواج کوتاه برنامه پخش می کنند بسته می شود و از این به بعد رادیوها ی محلی که بر روی اف ام یا امواج متوسط و برای محدوده ی جغرافیایی معینی برنامه پخش می کنند ؛ معرفی خواهند شد.

رادیو واتیکان در حال حاضر سه بار در هفته و هر بار ده دقیقه به زبان بین المللی اسپرانتو سخن می گوید.

در ابتدا ممکن است چنین تصور شود که بخش اسپرانتوی رادیو واتیکان تنها به تبلیغ آیین مسیحیت می پردازد و یک رادیوی تبشیری است.  اما خوشبختانه باید گفت که برنامه های این رادیو علاوه بر قرائت آیاتی از کلام الهی و توضیحی مختصر درباره ی آن (یکی دو دقیقه )، شامل گفتارهای جالب سیاسی ،اجتماعی و فرهنگی جالب و شنیدنی می باشد .

این رادیو برای نامه ها و ایمیل های دریافتی از شنوندگان خود احترام قائل بوده و در آخرین یکشنبه ی هر ماه در برنامه ای با نام " صندوق پستی " آماری از نامه های دریافتی را ارائه داده و گوشه هایی از نامه های شنوندگان را قرائت می نمایند.

ساعت و امواج

 

روز

ساعت UTC

ساعت (تهران)

امواج پخش(کیلوهرتز)

یکشنبه

20.20

23.50

1530-4005-5885

یکشنبه

23.50

3.20   دوشنبه

1530-4005-5885

چهارشنبه

20.20

23.50

6185-7250

پنجشنبه

20.20

23.50

6185-7250

علاوه بر امکان شنیدن از طریق امواج کوتاه و یک دستگاه رادیو معمولی ؛ می توان با ماهواره و اتصال اینترنت نیز شنونده ی رادیو واتیکان بود..

برنامه ای که در روز یکشنبه ساعت 23.50 پخش می گردد ؛ در واقع تکرار برنامه ی یکشنبه ساعت 21.50 است.

مدت برنامه ها در روز یکشنبه 9 دقیقه و 20 ثانیه و در دو روز دیگر 9 دقیقه است.

ضمنا علاوه بر سه روز مذکور ؛ رادیو اسپرانتو واتیکان هر چند وقت یک بار برنامه هایی ویژه در مناسبت های مسیحی پخش می نماید.

ماهواره

 

روز

مشخصات ماهواره

یکشنبه

INTELSAT 325,5° East - 4097.75 MHz - LHCP Polarization

EUTELSAT HOT BIRD 13° EST (Eŭropo) 11804 MHz - Polarizado LVCP - Kanalo E

 

چهارشنبه و پنجشنبه

EUTELSAT HOT BIRD 13° EST (Eŭropo) 11804 MHz - Polarizado LVCP - Kanalo-2 TelePace

INTELSAT 602,62° East - 4097.100 Mhz - LHCP Polarization

 

 

اینترنت

می توان به سایت رادیو واتیکان مراجعه نمود و برنامه ها را گوش داد. برنامه ها به مدت یک هفته در بایگانی سایت قرار دارد و قابل شنیدن است.

علاوه بر سایت رسمی رادیو واتیکان ؛ می توان برنامه های طبقه بندی شده ی این رادیو را از سایت زیر دریافت کرد.

در این سایت تاکنون حدود 450 برنامه از سال 2004 تا به حال جمع آوری شده است.

http://www.radio-vatikana-esperanto.org/index.php

 

با مراجعه  به سایت Radioarkivo  نیز می توان برنامه های متعدد جدید و قدیم بخش اسپرانتو رادیو واتیکان را شنید یا دانلود نمود.

 

تاریخچه:

از آوریل  سال 1976 اسپرانتو میهمان رادیو واتیکان شد. ولی نه به صورت برنامه و بخشی مستقل. بلکه در برنامه ی آهنگ های کوتاه مسیحی که شب های شنبه . یکشنبه پخش می شد مجالی نیز به اسپرانتو داده شد.

یک سال بعد در دوم ژانویه  سال 1977 همزمان با  برپایی کنگره ی اسپرانتودانان مسیحی  در واتیکان ، پخش برنامه های اسپرانتو رادیو واتیکان  به صورت زسمی آغاز گشت.

در ابتدا این برنامه ها تنها یک بار در هفته (عصر یکشنبه ها ) پخش می شد.

سه سال بعد در سال 1980  برنامه ی صبح روزهای پنجشنبه به مدت 14 دقیقه نیز برقرار گردید. این برنامه بعد از مدتی به روزهای چهارشنبه موکول شد.

در اکتبر 1998  در حالی که بخش اسپرانتو رادیو واتیکان  21 ساله شده بود ؛ سومین برنامه نیز به برنامه ها افزوده شد. این بار هم در روزهای پنجشنبه. و البته به این منظور مدت زمان برنامه های 14 دقیقه ای چهارشنبه ها به 9 دقیقه کاهش یافت.

از سال 1999 برنامه های عصرهای یکشنبه در نیمه شب" باز پخش" می گردد.

این رادیو هم اینک در سی امین سال سخن پراکنی خود به اسپرانتو در هفته جمعاٌ 27 دقیقه و 20 ثانیه  ، گوش اسپرانتودانان و شنوندگان علاقه مند خود را نوازش می دهد.

شعار این رادیو یکی از آیات انجیل است.ستوده باد عیسی مسیح . و برنامه های رادیو واتیکان همواره با این جمله آغاز می گردد

معرفی رادیوهای اسپرانتو-رادیو ایتالیا ؟!

در سلسله مطالبی که در مورد رادیوهای اسپرانتو گفته شد ، به این موضوع اشاره شد که رادیوهای چین،کوبا،لهستان، ایتالیا، و واتیکان  پنج رادیویی هستند که از طریق امواج کوتاه و در محدوده ی  جغرافیایی وسیعی به اسپرانتو سخن می گویند.

و در همین راستا تا به حال سه مورد از آن ها یعنی چین ، لهستان و کوبا معرفی گردیدند و برای ادامه ی این مبحث و بسته شدن پرونده ی رادیوهای موج کوتاه باید به معرفی رادیوهای ایتالیا و واتیکان بپردازم.

 اما در فاصله ی نوشتن آن مطالب و زمان حال دو رویداد ناگوار و البته بسیار تعجب آور در دنیای رادیوهای اسپرانتو روی داده است.

رویداد اول آن که در تاریخ هشتم ژانویه 2007 آخرین برنامه ی بخش اسپرانتوی رادیو لهستان  بر روی امواج کوتاه پخش شد و  از آن تاریخ به بعد بنا بر تصمیم مسولان جدید رادیو، برنامه های اسپرانتوی  این رادیو فقط از طریق اینترنت و به صورت پادکست قابل شنیدن است؟!

و این هم نشانی پادکست رادیو لهستان ، که در آن بایگانی برنامه های ده روز اخیر قابل دانلود است و علاوه بر آن این سایت دارای بخشی برای نمایش عکس های گوناگونی است که شنوندگان به رادیو ارسال می دارند.

 

http://www.polskieradio.pl/eo/

 

 

http://www.polskieradio.pl/podcast/39/podcast.xml

 

 

بنا بر این رادیو اسپرانتوی لهستان از جرگه ی رادیوهای موج کوتاه خارج گردید ولی خوشبختانه هنوز در میان رادیوهای اینترنتی و پادکست ها مقام و فعالیت مناسبی دارد.

البته باید خاطر نشان کرد که در ابتدا قرار بود آخرین برنامه ی رادیو لهستان در 15 دسامبر 2006 (هم زمان با سالروز تولد دکتر زامنهوف ) پخش گردد که به دلیل اعتراض فراوان اسپرانتودانان تا هشتم ژانویه 2007 به تاخیر افتاد.

 

و اما رویداد دوم ناگوارتر از اولیست.

 

در روز شنبه 29 سپتامبر 2007 ، اسپرانتودانان برای آخرین بار شنونده ی بخش اسپرانتوی رادیو ایتالیا گردیدند. چرا که بنا بر تصمیم مسولان این رادیو بسیاری از برنامه های زبان های خارجی این رادیو تعطیل گردید و اسپرانتو که تنها بهره ی آن از رادیو ایتالیا هفته ای نیم ساعت بود و از سال 1935 همزمان با برپایی کنگره ی اسپرانتو در رم به اسپرانتو سخن می گفت  نیز قربانی این تصمیم گردید و نه تنها پخش آن از طریق موج کوتاه که از طریق اینترنت و ماهواره نیز  قطع گردید و بخش اسپرانتو رادیو ایتالیا به جمع" رادیوهای خاموش" پیوست.رادیوهایی که روزگاری، سالیان سال صدای گرم آن ها نوازشگر گوش شنوندگان مختلف  خود در کشورهای گوناگون بوده و حال به دلیل حسادت و یا عدم درک مسولان خود به خاموشی گراییدند. در این زمره علاوه بر آخرین قربانی یعنی رادیو ایتالیا می توان به رادیوهای اتریش، سوییس، استونی ، زاگرب ، بوسنی ، مسکو و .... اشاره کرد.

بنا بر آن چه گفته شد معرفی رادیو ایتالیا می ماند برای بعد ؛ در بخش " رادیوهای خاموش "

اینک تنها سه رادیوی اسپرانتو زبان هستند که از طریق امواج کوتاه و در گستره ی جغرافیایی وسیعی به اسپرانتو سخن می گویند. گل سر سبد آن ها رادیو بین المللی چین و سپس رادیوهای کوبا و واتیکان.