وبلاگ گروهی اسپرانتو

از روز نخستی که شروع به نوشتن این وبلاگ فارسی کردم نظرم این بود که یک وبلاگ تیمی و گروهی داشته باشیم. این نکته را به عنوان جمله معرفی وبلاگ نیز ذکر کردم. متاسفانه تا امروز کسی علاقه‌مندی خود را برای همکاری اعلام ننموده است. به همین دلیل مجدداً از خوانندگان این وبلاگ و علاقه‌مندان اسپرانتو دعوت می‌کنم که با اعلام آمادگی خود برای نوشتن در این وبلاگ رسانه مناسبی برای اسپرانتو به وجود بیاورند. خودم هم شخصاً حاضرم این وبلاگ را تعطیل کرده و در هر وبلاگ دیگری که بتوان به صورت گروهی در آن مطلب نوشت همکاری کنم.

کنگره اسپرانتوی ایران

هفته گذشته در چهاردهمین کنفرانس مهندسی برق ایران شرکت کردم. در طول کنفرانس یکی دوبار به فکر کنفرانس اسپرانتوی ایران افتادم که هنوز که هنوز است تنها در رویاهایمان آن را جستجو می‌کنیم. نمیدانم چقدر توان برای به واقعیت در آوردن این ایده داریم، اما می‌خواستم در اینجا پیشنهاد برگزاری این کنفرانس در پایان سال جاری را بدهم. برای این کار باید از هم اکنون برنامه‌ریزی کرد. ضمناً از آنجا که امسال دوره مدیریت کنونی انجمن به پایان می‌رسد و بایستی انتخابات جدید برگزار شود میتوان با یک تیر دونشان زد و در واقع گردهمایی سالانه و کنفرانس را با هم برگزار نمود. درهرصورت فکر می‌کنم اکنون که توانسته‌ایم انجمن اسپرانتوی ایران را رسما به عنوان Landa Asocio تشکیل دهیم باید فکری هم برای برگزاری کنگره‌های سالانه بکنیم.

بابیلون و اسپرانتو

فرهنگ‌های لغت بابیلون با حدود ۲۶ میلیون کاربر و گنجینه‌ای از ۱۶۰۰ فرهنگ لغت از ۷۰ زبان جهان یکی از بهترین مراجع برای یافتن معانی لغات زبان‌های مختلف می‌باشد. نسخه‌هایی از فرهنگ‌های زبان اسپرانتو برای این نرم‌افزار نیز تهیه شده است که تعداد آنها در حال حاضر ۱۰ عدد می‌باشد. جالب اینکه دوتا از این فرهنگ‌ها توسط شخصی به نام علی جهانشیری تهیه و در سایت مربوطه قرار داده شده‌اند. بدنیست سری به این سایت بزنید و از امکانات و گستردگی دامنه فرهنگ‌های موجود در آن مطلع شوید. نصب آزمایشی این لغت‌نامه‌ها نیز به راحتی انجام‌پذیر است اما برای استفاده بیش از یک ماه بایستی هزینه مربوطه را پرداخت نمود که از دست ما دور است، برای رفع این مشکل نیز بسیاری از نسخه‌های قفل‌شکسته (کرک شده) این نرم‌افزار استفاده می‌کنند. یک جستجوی ساده با گوگل امکان یافتن آنها را به شما خواهد داد. آدرس سایت هم از این قرار است: www.babylon.com